Kocourek Matýsek - první česká pohádka s piktogramy

Obalka

1.8.2013

Paní Vlasta Hurtíková je maminkou autistického dítěte a autorkou první české pohádkové knihy s piktogramy „Kocourek Matýsek“. 


Krátké příběhy s piktogramy jsem vytvářela svému synovi od jeho 3 let, neboť měl velké potíže s porozuměním všeho, co slyšel. Nemluvil téměř vůbec, nereagoval na žádnou otázku, nerozuměl ničemu a působil velmi podrážděně. Díky krátkým pohádkám s piktogramy se naučil spoustu slov, pochopil jejich význam a začal je používat v každodenní konverzaci. Navíc se naučil číst a psát již v tak útlém věku. Dnes je synovi 8 let, již 3 roky čte knihy s psaným textem a piktogramy bere jen jako zábavu. Na této knize se mnou dokonce spolupracoval.   

Byla bych ráda, kdyby se tato kniha dostala do povědomí maminek dětí, které mají potíže s porozuměním psaného a mluveného slova, aby jim tento příběh s piktogramy pomohl stejně jako před lety mému synovi.


  • Knihu nabízí např. e-shop Jiný Svět, APLA, Piktík, Logopedie-pomůcky
  • vazba: knižní vázaná
  • cena: 145,-

Poutavý příběh kocourka, kterému se do chaloupky vloupá strašlivý medvěd a tak se vydá do světa hledat odvážného hrdinu, který by mu pomohl medvěda vyhnat. 

Kniha je psána formou piktogramů/symbolů. Je určena dětem, které mají potíže s porozuměním  psaného a mluveného slova, zejména dětem s poruchou autistického spektra a vývojovou dysfáziíJe také vhodná pro děti předškolního věku, které se učí číst. Jednoduchý příběh se snadno srozumitelnými textypřizpůsobenými jazyku piktogramů, usiluje o poskytnutí větší samostatnosti těmto dětem a stimuluje jejich představivost

 

Díky symbolům děti pochopí význam slov, snadno si je zapamatují a naučí se je používat v denním životě.Text byl upraven pro snadné čtení, byla omezena symbolická slova, metafory a abstraktní pojmy.

Barevná výplň rámečků rozlišuje slovní druhy. 

Ilustrace měly za úkol maximální konkrétnost a lepší chápání vizuální komunikace.

 

Věty se v knize často opakují, což usnadňuje porozumění textu i jeho čtení a výsledkem je nadšení a spokojenost čtenáře se svou schopností pochopit příběh i v případě, kdy nedokáže přečíst všechna slova.

 

Tato iniciativa usiluje o přiblížení a stimulaci cesty k četbě každému a pomáhá prolomit bariéry izolace a porozumět světu fantazie mnoha dětem.

 

 

 

Eva Honková | 01. 08. 2013


zpět na kategorii Zajímavé knihy

Diskuze